Na Vranovské přehradě shořela loď Dyje

Na Vranovské přehradě na Znojemsku v noci hořela výletní loď Dyje. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda ale podle předběžných odhadů dosáhla osmi milionů korun. Policisté s hasiči nyní zjišťují, proč začalo hořet.

O požáru se hasiči dozvěděli jedenáct minut po druhé hodině v noci. „Plameny šlehající z lodi u mola nedaleko hráze přehrady náhodný svědek zpozoroval a ohlásil hasičům na tísňovou linku,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

„Měl jsem otevřené okno a slyšel jsem nějakou ránu. Myslel jsem si, že se třeba pohnul ponton. Za půl hodiny jsem ale slyšel další ránu. Pak na mě volal kuchař z ubytovny, že hoří loď,“ popsal noční události Jakub Třeštík, který se svým tchánem hasiče zavolal.

Na místo ihned vyjely čtyři jednotky – profesionálové ze stanice ve Znojmě a dobrovolné jednotky z Vranova nad Dyjí, Šumné a Starého Petřína. „Při jejich příjezdu hořel celý interiér motorové lodi dlouhé přes dvacet metrů,“ sdělil Haid.

Hasiči proti plamenům nasadili dva vodní proudy, k dohašování lokálních ohnisek hoření použili vysokotlaký proud. Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu ve 3:11 hodin, krátce před pátou se jim ho podařilo zlikvidovat. Nádrže v zadní části lodi, v nichž mělo být zhruba tisíc litrů nafty, oheň podle Haida nezasáhl.

„Loď po nedávné rekonstrukci interiéru požár zničil. Příčiny vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru společně s policisty. K šetření si přizvali specialisty policejního odboru kriminalistické techniky a expertiz a také psovoda se psem cvičeným na vyhledávání stop po hořlavinách,“ dodal mluvčí.

Způsobenou škodu majitel lodi podle předběžného odhadu vyčíslil na osm milionů korun. Loď Dyje byla po rekonstrukci a měla být opět uvedena do provozu.

Zdroj a autor článku: idnes.cz, Martin Bořil, Jiří Šťastný
Noční foto: Jakub Třeštík