Vranov nad Dyjí – základní informace

Vranov nad Dyjí (německy Frain) je městys nalézající se asi 16 km západně od okresního města Znojmo na břehu řeky Dyje. Původně bylo založeno jako osada pod zeměpanským hradem, postaveným na ochranu jižní hranice.
Dominantou obce je zámek, který se vypíná na 76 metrů vysoké skále. Obec má výrazně rekreační charakter jednak díky vyhledávané Vranovské přehradě a současně díky poloze obce na okraji Národního parku Podyjí.

Vranov nad Dyjí – historie

Původem patří Vranov mezi nejstarší moravské osady, které vznikaly v podhradí důležitých pohraničních hradů. Z nich zasluhují zmínky právě zvláště Znojmo , Bítov a Vranov a na rakouské straně pak Hardegg. Hrad Vranov se připomíná již před r. 1100 (Kosmova kronika). Osada Vranov vznikla patrně kolem r. 1240 při povýšení podhradního osídlení na trhovou ves. R. 1323 získává osada název Vranov nad Dyjí a v r. 1516 je povýšena na městečko. Znak se traduje od r. 1568.

Během své dlouhé historie městečko překročilo pomyslné hranice zámeckého podhradí zejména v 19. století, kdy jej proslavila vranovská kamenina typu wedgwood. V r. 1816 zakoupil majitel vranovského dominia Stanislav Mniszek místní výrobnu kameninového zboží průměrné kvality. Zdokonalení výrobní technologie a rozšíření produkce přinesly kýžený výsledek, třicátá a čtyřicátá léta se pro továrnu stala obdobím vrcholného rozkvětu. Vyráběl se rozsáhlý sortiment zboží masově pronikajícího na tuzemský i zahraniční trh – kupř. jídelní, toaletní, psací a kuřácké soupravy, ale i květináče, vázy, kávostroje a ohřívače. Koncem čtyřicátých a v průběhu padesátých let se ovšem začaly množit vážné výrobní a odbytové potíže a v r. 1882 byla továrna definitivně uzavřena.

Mezi nejzajímavější památkově chráněné objekty patří:
Morový sloup na náměstí z r.1716 (postavený vlastníkem vranovského panství Heřmanem Michaelem hrabětem z Althannů jako díkuvzdání za zdolání morové epidemie v r 1680), farní římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie (původně románská stavba ze 13, stol, autorem barokní přestavby v letech 1717-1720 patrně Jan Bernard Fischer z Erlachu), Kaple sv. Ondřeje v areálu farního kostela (pozdně románská rotunda s apsidou z 1. pol. 13. stol., v podzemním podlaží kostnice).

Historické fotografie Vranova nad Dyjí


Vranov nad Dyjí – součastnost

Dnes je Vranov nad Dyjí vedle historických souvislostí vyhledáván především díky široké nabídce aktivního odpočinku a rekreace. Zejména turistika a cykloturistika (značené trasy v NP Podyjí a okolí) získávají v posledních letech na popularitě a stávají se stále oblíbenějšími „konkurenty“ tradiční rekreace u vody ( Vranovská přehrada – koupání a vodní sporty, rybaření – pstruhové i mimopstruhové revíry).

Kulturní život ve Vranově je celoroční. Plesy, taneční zábavy, masopust, vítání jara, oslavy Velikonoc, pálení čarodějnic, probíhá zde tradiční pěvecká soutěž Vranovský slavík, literární soutěž, organizovány jsou akce u příležitosti Dne matek či Mezinárodního dne dětí, na zámku probíhá Vranovské kulturní léto či vánoční koncert.

Sportovní vyžití je spojeno především s koupání na Vranovské přehradě, které se díky příznivým klimatickým podmínkám a teplé vodě říká Moravský Jadran. Jsou zde volejbalové, fotbalové a tenisové hřiště. Okolí městyse a blízkost národního parku je vhodné prostředí pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Městys Vranov nad Dyjí Městys Vranov nad Dyjí

Ubytování Vranov nad Dyjí

Web ubytovani-vranov.info je největším katalogem ubytovacích zařízení na vranovsku. Naleznete zde databázi penzionů, hotelů, kempů, chat. Je zde i spousta informačně-kvalitního obsahu určeného především pro turisty. Naleznete zde také informace o počasí a on-line záběry z webkamer.